Airedale terrier denilince hepimizin gözünde küçük, ufak tefek bir köpek cinsi canlanmaktadır. Fakat terrier bir köpek ırkının değil, oldukça kalabalık olan bir ırkın genel adı olmaktadır. Bu cins birbirinden farklı boyutlarda, karakterde ve görünüştedirler. Bu yazımızda ele almış olduğumuz Airedale terrier cinsi, kendi cinsinin en büyük üyesi olma özelliğine sahiptir. Alman polis güçleri, İngiliz ordusu ve Beyaz Saray gibi birçok yerde görev almaktadırlar.

Airedale Terrier Kökeni

Airedale terrier cinsinin kökeninin İngiltere olduğu bilinmektedir. Yorkshire sınırının yakınlarında bulunan Aire Nehri vadisi bölgesinde ortaya çıkan ırk, adını da buradan almıştır. Bunun dışında yorkshire kökenli olarak bir başka cinste yorkshire terrier köpekleridir. Çiftçiler, korumayı sağlayacak diğer haşerat benzeri ya da diğer hayvanları çiftliklerinden uzak tutacak bir köpek cinsine ihtiyaç duyuyorlardır. Bu nedenle siyah ve ten rengi olan terrier ile İngiliz bulterrier ırklarını seçmiş oldular. Bazı uzmanlara göre airedale terrier cinsine İrlanda kurt köpeği gibi farklı cinslerin karıştığı düşünülmektedir. Uğraşıların neticesinde tek bir cinse varan çiftçiler, nehirden ilham alarak airedale ismini koymuşlardır.

Airedale Terrier Karakter Özellikleri

Bu cinsin özgüven dolu ve kendinden emin, korkusuz olduğunu söyleyebiliriz. Atılgan ve cesur bir yapıya sahiptirler. Tecrübesiz köpek sahipleri için kimi zaman zor gibi gelselerde, aslında hiçte zorlayıcı bir cins değillerdir, aksine harika uyumlu bir cinstir. Maddeler hâlinde özelliklerinden bahsedelim.

 Kolay öğrenirler, bu nedenle kolaylıkla eğitilebilirler.

 Başka hayvanlar ile başka köpeklerle olduğundan daha iyi iletişim kurmaktadırlar.

 Çocuklarla araları uyumludur.

 Yabancılar ile ilişkilerini iyi bir şekilde kurabilmektedirler.

 Harika bir bekçi köpeğidir.

 Tüm terrierler da olduğu gibi yoğun bir kovalama ve kazma iç güdüsüne sahiptirler. İyi ve ciddi bir eğitim ile engellenebilir ya da en aza indirilebilir.

 Bağımsızlardır, ancak insanlarla iletişimleri iyi ve sadık bir köpek ırkıdır.

Airedale Terrier Bakımı

Kolaylıkla Airedale Terrier bakımı yapılabilir. Sahip oldukları tüyleri orta boyda olup ne çok uzun ne de çok kısadır. Düzenli bir şekilde taramak bakımı anlamlı hâle getirebilecektir. Airedale terrier bakımı konusundaki en önemli husus, çok hareketli ve enerjik olmalarından dolayı her gün egzersizlerinin yaptırılması gerekmektedir. Buna bağlı olarak aradaki etkileşim düzenli olacaktır.

Cins

Her cins gibi bu ırkında kendine ait cins özellikleri mevcuttur. Bunun yanında zeki, aktif ve oyunsever hâlleri vardır. Nadir zamanlarda havlarlar. Cesur olmalarının yanında haylazlıkları da vardır. Terrierler içerisinde en geniş Airedale terrier’ dir. Derin göğsü, uzun başı, düz bacakları, düz sırtı ve küçük yuvarlak ayakları bulunmaktadır. Ağır duruşlu olan dik bir kuyruğa sahiptirler.

Airedale Terrier Eğitimi

Airedale terrier eğitimi sırasında kendisine verilen buyrukları, istenilen şeyleri hızlı bir şekilde anlamaktadır. Eğitim döneminde çeşitlilik istemektedirler. Yoksa sıkılan bir köpek cinsidir. Ve asla apartman hayatını sevmezler. Apartman hayatı onlar için uyumlu değildir.

Tüy Oluşumu

Bu cinsin tüy oluşumu; düz, sert ve tel tel yapıda tüyleri kısa ve dış kürkünü oluşturur. Ayrıca yumuşak olan astar kürkü vardır. Kürkünün yanlarında ve sırtında siyah lekeler bulunmaktadır. Genel anlamda bronz renge sahip olan bir cins köpektir. Siyahlarının arasında beyaz ve gri renklerde görülebilir. Çok fazla tüy dökmezler. Onları sempatik yapan dağınık çene tüyleri top sakala benzer bir görüntüde çenelerinde oluşmaktadır.

Orta boyda olan bu terrier cinsi, 10 – 13 yıl ortalama yaşam süresine sahip olmaktadırlar.