Afgan tazıları, saatte 64 km hızla koşabilen ve ciddi bir tımar rutini gerektiren aristokrat ve sevgi dolu köpeklerdir. Bir Afgan tazı ile ilgilenme ve aileniz için doğru köpek olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 62 ila 67 cm arası
 • Ağırlık: 22 ila 27 kg arası
 • Ömür: 12 ila 15 yaş
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaşabildikleri: Aileler, yaşlılar
 • Mizaç: Nazik kasıtlı oyuncu uzak
 • Zeka: Yüksek
 • Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: sakin
 • Havlama Seviyesi: Seyrek
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Av köpeği
 • Post Uzunluğu / Doku: uzun
 • Renkler: siyah, gri, kırmızı, mavi, krem, beyaz, Geyik yavrusu, altın / sarı, kahverengi / çikolata / karaciğer,
 • Desenler: iki renkli, üç renkli, tüysüz, samur, eyer / battaniye, brindle, merle, siyah ve bronz, karaciğer ve bronzluk, mavi ve ten rengi
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, çok tımar gerektirir, yalnız olmaya tahammül eder, yüksek av sürüşü, apartman dostu, soğuk havaya dayanıklı

Afgan tazı Tüyleri ile tanınır. Bu lüks post hemen hemen her renkte olabilir ve genellikle uzun ve ipeksidir. Bir dereceye kadar düzenli tımar gerektirecek, ancak iyi haber şu ki, Afgan tazıları çok seyrek olarak tüy döküyor, hipoalerjenik köpekler olarak kategorize ediliyorlar. Yaklaşık 22 ila 27 kg ağırlığındaki orta büyüklükteki köpekler olarak, onlar kucak köpeği değillerdir, ancak düzenli olarak dışarı çıkarılırsa bir apartman sakini için uygun olabilirler.

Bir Afgan tazı zeki olsa da çok bağımsızdır. Eğitilmeleri kolay değildir ve mizaçları genellikle bir kedininkiyle karşılaştırılır. Bir Afgan’ı eğitiyorsanız, bağırmaktan kaçının, köpeğinizi neyin motive ettiğini öğrenin (bu ister ödül, oyuncak veya övgü olsun) ve bolca zaman ve sabırla hazır olun. Bununla birlikte, doğru sahibi ile doğru Afgan tazı cennette yapılmış bir eşleşme olabilir. 

Görünüm

Büyüleyicilik onun diğer adı olabilir. Bir Afgan tazı kesinlikle bu tanıma uyuyor. Akan ipeksi saçları, uzun yüzü ve ciddi bakışlarıyla, bu türün binlerce yıldır bir statü ve ihtişam sembolü olması şaşırtıcı değil. 

Afgan tazıları omuzda 62 ila 67 cm ölçülerinde uzun köpeklerdir, ancak tıknaz değildirler. Genellikle sadece 22 ila 27 kg ağırlığındadırlar, bu da onları orta-büyük bir cins yapar. Uzun yüzlerinin belirgin bir burnu vardır ve onlara biraz Roma görünümü verir. Kulakları uzundur, gözleri koyu ve badem şeklindedir. Her şeyi bitiren, bir halka şeklinde yukarı doğru kıvrılan uzun, ince bir kuyruktur.

En belirleyici özellikleri elbette bu postudur. Uzun, ipeksi ve akıcı, neredeyse yetmişli bir pop divasının saçları gibidir. Saç, yüz ve eyerde daha kısadır ve köpeğin kafasında daha uzun tüylerden oluşan bir “üst düğüm” vardır. Afgan tazı her renkte olabilir, ancak düz renkler en yaygın olanıdır. Beyaz lekeler, özellikle kafadaki cins safçılar tarafından caydırılır.

Tüm bu özelliklerin pratik bir amacı vardır. O post mu? Avcı olarak yetiştirildikleri yüksek dağlarda onları sıcak tutuyordu. Özellikle büyük pençe pedleri, onları kayalık araziden korumak için tasarlandı. Ve oldukça esnek kalçaları, küçük alanlarda hızla dönmelerini sağladı.

Mizaç 

Afgan tazı mizacı benzersizdir: Sahiplerinin eğlenceli bir yanı olduğunu bilse de Afgan tazılarının çekingen ve aristokrat yaratıklar olduğu biliniyor. Cinsle 40 yıldan fazla deneyime sahip bir Afgan yetiştirici olan Anna Stromberg, “Standartlarında uzak olarak tanımlanıyorlar” diyor. “Bu, onlara komik bir yanları olduğu ve köpekleriyle vakit geçirmek isteyen aktif bir sahibe ihtiyaç duydukları, ancak bir av köpeğinden veya çalışan bir köpekten alacağınız yoğun arkadaşlığa ihtiyaç duymadıkları anlamına geliyor.”

Profesyonel Köpek Eğitmenleri Sertifikasyon Konseyi’nin yönetici direktörü Bradley Phifer, “Afganlar, tanıdık olmayan insanlarla biraz daha soğuk ama saldırgan değil, sadece sevecen değil, yakın muamelede rahat değil,” diyor Profesyonel Köpek Eğitmenleri Sertifikasyon Konseyi.

Stromberg, Afgan tazılarının, eve geldiğinizde üstünüze atlayacak türden bir köpek olmadığını söylüyor. Ancak yüz yalayan tipte olmasalar da sahiplerine bağlanırlar ve oldukça sevecen olabilirler. Stromberg, “Kedi severler Afgan tazı severler” diyor.

Afgan tazı severlerin ortadan kaldırmak isteyeceği bir efsane: Bu cins zeki değil. Phifer, “Bazen akıllılığı eğitilebilirlikle ilişkilendirdiğimizi düşünüyorum” diyor. Ama durum bu değil, diyor. 

Stromberg de aynı fikirde. Afgan köpeğinin aptal olması değil, bağımsız olmasından çok daha fazlasını söylüyor. Afgan tazı sizin ortalama köpeğiniz değil. Özgür düşünen, son derece zeki bir hayvan” diyor.

Yaşam İhtiyaçları

Afgan tazı, haftada birkaç kez tam olarak enerji harcamak için alana ihtiyaç duyuyor. Güçlü atlama yetenekleri olduğundan, tasmalarından kurtulmalarına izin verdiğiniz her alan güvenli bir şekilde çitle çevrilmelidir. Ve onları güvende tutmak için yürüyüşlere çıkarken tasmalı tutmak önemlidir. Bir sincabı görmek trafiğe koşmaları için yeterli olabilir. 

Ancak Stromberg, onlara yeterince egzersiz yaptığınız sürece harika apartman köpekleri olabileceklerini söylüyor. Stromgberg, “Bir Afgan tazı sahibi olmak için aktif bir kişi olmalısınız” diyor. “Onları yürüyüşe çıkarıyorsun, koşuyorsun, yürüyüş yapıyorsun, bunların hepsini yapmalısın.” 

Afgan tazıları çok havlamaz, seyrek olarak tüy döker ve çok az salya akıtır, bu da onları ev içi arkadaşlıkları kolaylaştırır. Kediler ve diğer hayvanlarla iyi geçinmeleri öğretilebilir, ancak küçük koşan hayvanlar av sürüşlerini heyecanlandırabilir ve yavru olduklarından itibaren uygun şekilde sosyalleştirilirse çocuklarla iyi olabilir. 

Ve yalnız bırakılmaya tahammül edebilirler. Yine de herhangi bir köpekte olduğu gibi, düzenli fiziksel ve zihinsel uyarım önemlidir.

Bakım

Afgan tazısının tımar ihtiyaçları oldukça özeldir, ama bunu yapmak, diğer türlere göre daha az yorucudur. İlk ve en önemli adım düzenli diş fırçalamaktır: Afganınız bir yetişkin olduğunda, tüylerini, karışıklıkları ve kalıntıları gidermek için her gün veya en azından haftada birkaç saat fırçaladığınızdan emin olun. 

Onları düzenli olarak haftada bir kez yıkayın – bazı Afgan tazı sahipleri de şampuandan sonra postu şekillendirmeyi sever. İyi haber şu ki, diğer ırklara kıyasla minimum düzeyde tüy döküyorlar, bu da genellikle hipoalerjenik bir cins olarak sınıflandırıldıkları anlamına geliyor. 

Ayrıca, saç bakımını en aza indirmek istiyorsanız, onları bir “köpek kesimi” veya sadece birkaç cm’lik kısa bir saç kesimi için kuaförüne götürebilirsiniz. “Bu dünyada saçlarını kısa kestirirsen duyguları incinecek hiçbir Afgan tazı yok!” diyor Stromberg.

Bir Afgan tazı yetiştirmek daha büyük bir zorluk olabilir: “Pek çok insan yanlış nedenlerle Afgan tazı alıyor” diye uyarıyor Stromberg. “Güzel, akıcı, Farah Fawcett görünümlü rüya köpeği istiyorlar… ve ellerine aldatıcı, küçük bir hırsız aldıklarının farkında değiller” diye şaka yapıyor. 

Stromberg, bir Afgan tazı ile diğer köpekler arasındaki farkı şu şekilde açıklıyor: Köpeğiniz akşam 6’da akşam yemeğine alışkınsa, ancak bir gün geç kalıyorsanız, Afgan tazı buzdolabını açacak, biraz yemek alacak ve kapıyı arkalarından kapatacak.

Eğitime hızlı bir başlangıç ​​yapmanın ilk yolu, yavruları çok küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirmeye başlayan saygın bir yetiştiriciden bir Afgan tazı bulmaktır. Phifer, bir Afgan tazı yetiştirirken zaman ve sabrın çok önemli olduğunu söylüyor. “Ve doğru motivasyonu bulmak” diyor. “Onların hoşuna gidecek bir şey bulmalı ve sonra bu sürece sabırlı olmalısınız.”

Oldukça hassas olabileceklerini hatırlamak da önemlidir, bu yüzden bağırmaktan kaçının. Phifer, “Bir Afgan için sert olamazsın” diyor. “Duyguları kolayca inciniyorlar. Kolayca bunalırlar. “

Bir Afgan tazı yetiştirmek çok zor olabileceğinden, genellikle ilk kez köpek sahiplerine tavsiye edilmez. Bununla birlikte, ilk kez bir köpek sahibiyseniz ve taahhütte bulunmak istiyorsanız, araştırmanızı yapın ve tavsiye ve destek için yerel Afgan tazı gruplarına ulaşın. Bir Afgan tazı savunucusunun görmek isteyeceği en son şey, sahibi uygun olmadığı için vazgeçmiş bir köpektir.

Sağlık

AKC’ye göre Afgan tazıları, böylesine büyük bir cins için yaklaşık 12-15 yıl gibi nispeten uzun bir ömre sahiptir ve genellikle sağlıklıdır. Tüm büyük ve derin göğüslü köpeklerde olduğu gibi, sahipler için midenin gazla dolduğu ve diğer organlara dolaşımı kesen bir durum olan şişkinlik belirtilerini fark etmeleri önemlidir. Bu olduğunda, köpeğinizi bir an önce veterinere götürmeniz önemlidir.

Afgan köpekleri, kalça veya dirsek eklemlerinin deforme olduğu ve sonunda sakatlayıcı topallığa neden olan bir durum olan kalça ve dirsek displazisine de eğilimli olabilir. Yetiştiricinizin, yavru köpeğin ebeveynlerini bu durum için taradığından emin olun.

Ve diğer iç çekmeler gibi, Afgan av köpekleri de çok düşük vücut yağına sahiptir ve anesteziye duyarlı olabilir, bu nedenle köpeğinizi iç çekmenin ihtiyaçlarını bilen bir veterinere götürün.

Tarih

Afgan tazı, artık Afganistan olarak bilinen ve av köpeği olarak yetiştirildikleri bölgede ortaya çıktı (tahmin ettiniz). DNA testi, Afgan tazılarının binlerce yıl öncesine uzanan bir geçmişi olan en eski köpek ırklarından biri olduğunu ortaya çıkardı. Bir efsaneye göre, Nuh’un Gemisi’ndeki köpekleri temsil eden bir çift ​​Afgan köpeği vardı.

Uzak kökenleri ne olursa olsun, Afgan tazı, Orta Asya’nın dağlık bölgelerindeki asilzadeler ve aristokratlar için değerli bir av arkadaşı haline geldi; burada uzun paltoları onları soğuktan korudu ve devasa pençeleri kayalık araziyi kolaylıkla geçmelerini sağladı. Göz gezdirirken leoparları ve ceylanları görerek takip ettiler ve sprinter olarak yetiştirildiler.

1800’lerin sonlarında, Afgan tazıları, yurtdışındaki görevden dönen İngiliz subaylar tarafından Avrupa’ya getirildi. Bir yetkili, Yüzbaşı Banff, Zardin adlı bir köpeği geri getirdi ve onu 1907’de Kristal Saray’da sergiledi ve burada bir sansasyon haline geldi. 

1900’larda, zarif görünümleri sayesinde cins, İngiliz üst kabuğu arasında oldukça popüler hale geldi. Afgan tazı American Kennel Kulübü tarafından 1926 yılında tanındı.

Pablo Picasso’nun New York’taki Sotheby’s’de sergilenen “Femme Au Chien” adlı eseri, sanatçının Afgan tazılarından birini içeren birkaç eserinden biridir.

Eğlenceli gerçekler

 • Afgan tazıları bazen çok özel bir nedenle ” kokulu tazı ” olarak adlandırılır: Yanaklarında genellikle sandal ağacı veya tarçın ile karşılaştırıldığında hoş, misk kokusu salabilen özel koku bezleri bulunan birkaç köpek ırkından biridir. Tüm Afgan tazıları buna sahip olmayacak, ancak bazı şanslı olanlar var.
 • Afgan tazıları da inanılmaz derecede yetenekli sprinterlerdir ve saatte 64 km hıza ulaşabilirler. Karşılaştırma için, en hızlı yarış atı saatte yaklaşık 70 km hıza ulaştı. Bazen, köpeklerin bir tarlanın etrafında zikzaklar çizen mekanize, beyaz plastik bir yemden sonra kovaladığı bir spor olan yem için eğitilmişlerdir.
 • Afgan tazı, tarih boyunca çok ünlü bazı sahiplere sahipti: Marx Kardeşler’deki dört vodvil yıldızından biri olan Zeppo Marx, Afgan tazılarını ABD’ye ilk getirenler arasındaydı. Pablo Picasso’nun iki Afgan köpeği vardı “Kabil ve Kasbac isimlerinde” onlar eserlerinde sıkça görülmüştür. Salvador Dali ve tasarımcı Givenchy’nin her ikisinin de Afgan tazıları vardı.